Kurz rezbárstva – Vruborez

Vruborez sa považuje za základnú rezbársku techniku, ktorá ťa naučí práce s drevom a základným rezbárskym náradím – nožíkom. Rezbársky nôž je pri výučbe základným rezbárskym nástrojom pre pochopenie vlastností dreva a smeru rezania vzhľadom na letorasty, ale i pre základy bezpečnej drevorezby.

Podstatou rezbárskej techniky vruborezu, sú trojuholníkové klinové zárezy zoradené jeden za druhým tak, že tvoria línie. Charakter výzdoby je geometrický. V tradičnom ľudovom rezbárstve sa najčastejšie uplatňoval na stropných trámoch, piestoch, mangľoch, prasliciach…

Na kurze rezbárstva si prejdeme geometriu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ľudovej tvorby. Kreslenie a základné vzory drevorezby, po ktorých sa môžete veselo pustiť do tvorenia.

Po absolvovaní kurzu rezbárstva získate základné zručnosti o tejto technike, ktorá nie je nijako komplikovaná a pritom sa z nej dajú tvoriť nádherné ornamenty. Je vysoko ukľudňujúca nakoľko našu pozornosť núti koncentrovať sa na malý priestor a popritom tvoriť. A hlavné je, že ju potom môžete praktikovať aj doma v paneláku, bez drahého vybavenia. Stačiť vám bude nožík a doštička z lipového dreva.

Na rezbárskom kurze sa vytvorí malá skupinka ľudí od 4 do 8 účastníkov, čo zaručí individuálny prístup a rodinnú atmosféru. Skúsenosti nie sú potrebné. Všetok materiál je zabezpečený.

Pokiaľ sa nemôžete s akýchkoľvek dôvodov zúčastniť tohoto kurzu, ponúkam možnosť ho absolvovať doma. Pomocou ONLINE KURZU REZBÁRSTVA máte možnosť si objednať kompletný balík s potrebným vybavením a postupom na to, aby ste mohli začať v pohodlí domova vyrezávať a dopriať si  mozno prvý kontakt s prácou z drevom.

O mne: Pár rokov do zadu som sa zamiloval do dreva vo všetkých podobách. Či sa jedná o tesárčinu, stolárčinu, rezbárstvo alebo reštaurátorstvo milujem drevo vo všetkých jeho podobách a kombináciách. To ma viedlo k postaveniu si vlastnej dielničky neďaleko B.Štiavnice, kde sa naplno prejavuje tvorivosť. Túto vášeň ponúkam možnosť zažiť aj ostatným a prísť si vytvoriť svoj vlastný kúsok nábytku. Okrem záľuby pre Yogu som si zamiloval aj včelárenie. Tieto male a krásne stvorenia, mi dávajú veľkú inšpiráciu a školu do života. A aby som im bol čo najbližšie, postavil som si Apidomček, ktorý je skonštruovaný v princípe posvätnej geometrie, v tvare šesťuholníka.
O tieto skúsenosti s drevom, včelami, ale aj ako sa žije na dedine na konci sveta, sa rád s vami podelím.

Túto základnú rezbársku techniku sa vám budem snažiť odovzdať na kurzoch po celom Slovensku, ale aj v Čechách v mestách ako sú Bratislava, Nitra, Trnava, Trenčín, Žilina, Martin, Zvolen, Poprad, Košice a mnoho ďalších. Zoznam kurzov na rok 2020

7.11.2020 Zvolen Anaháta, P.O.Hviezdoslava 22

14.11.2020 Galanta Čajovňa Surya, Kpt. Nálepku 727/13

21.11.2020 Bratislava, Centrum Rafael, Narcisová 5

13.2.2021 Myjava Centre tradičnej kultúry, Partizánska 290/17

Individuálny– ak ste menšia skupinka priateľov – kolegov, je možné pre vás zorganizovať individuálny kurz u vás v práci v rámci teambuilgingu, alebo u vás doma ako príjemnú aktivitu s rodinou, alebo priateľmi. Taktiež viete zavítať ku nám do dielni neďaleko B.Štiavnice a užiť si čaro pokojného vidieka.

Na kurz sa registrujete cez mail dodielne@dodielne.sk, kde uvediete  svoje meno, telefónne číslo, dátum a miesto v ktorom sa kurz uskutoční. Na b.ú.: SK1611000000002936069645 zašlete zálohu 25€ kde do predmetu uvediete svoje meno. Celková suma za kurz je 75€. Zvyšná suma kurzovného sa dopláca na mieste.  Ak sa nenazbiera dostatočný počet účastníkov kurz sa môže zrušiť a záloha sa vám vráti spať.

Rezbarstvo online