Rezbárstvo

Rezbárstvo technikou vruborezu

Rezbárstvo technikou vruborezu, je najčastejšie využívaná tradičná rezbárska technika, ktorá sa používaná pri ľudovej tvorbe na zdobenie predmetov dennej spotreby

Vruborez sa považuje za základnú rezbársku techniku, ktorá ťa naučí prácu s drevom a základným rezbárskym nožíkom. Rezbársky nôž je pri výučbe základným rezbárskym nástrojom pre pochopenie vlastností dreva a smeru rezania vzhľadom na letorasty, ale i pre základy bezpečnej drevorezby.

Podstatou rezbárskej techniky vruborezu, sú trojuholníkové klinové zárezy zoradené jeden za druhým tak, že tvoria línie. Charakter výzdoby je geometrický. V tradičnom ľudovom rezbárstve sa najčastejšie uplatňoval na stropných trámoch, piestoch, mangľoch, prasliciach…

Na kurze rezbárstva si prejdeme geometriu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ľudového rezbárstva Kreslenie a základné vzory drevorezby, po ktorých sa môžete veselo pustiť do tvorenia.

Po absolvovaní kurzu rezbárstva získate základné zručnosti o tejto technike, ktorá nie je nijako komplikovaná a pritom sa z nej dajú tvoriť nádherné ornamenty. Je vysoko ukľudňujúca nakoľko našu pozornosť núti koncentrovať sa na malý priestor a popritom tvoriť. A hlavné je, že ju potom môžete praktikovať aj doma v paneláku, bez drahého vybavenia. Stačiť ti bude rezbársky nožík a doštička z lipového dreva. Rezbársky nožík  m stein a lipovú doštičku si na kurze môžete aj zakúpiť.

Na rezbárskom kurze sa vytvorí malá skupinka ľudí od 4 do 8 účastníkov, čo zaručí individuálny prístup a rodinnú atmosféru. Skúsenosti nie sú potrebné. Všetok materiál je zabezpečený. Na kurz sa registrujete cez mail dodielne@dodielne.sk, kde uvediete  svoje meno, telefónne číslo, dátum a miesto v ktorom sa kurz uskutoční. Na b.ú.: SK1611000000002936069645 zašlete zálohu 40€ kde do predmetu uvedieš svoje meno. Celková suma za kurz je 90€. Zvyšná suma kurzovného sa dopláca na mieste. 

Pokiaľ sa nemôžeš z akýchkoľvek dôvodov zúčastniť tohoto kurzu, ponúkam možnosť ho absolvovať doma. Pomocou ONLINE KURZU REZBÁRSTVA máš možnosť si objednať kompletný balík s potrebným vybavením a postupom na to, aby si mohol začať v pohodlí domova vyrezávať a dopriať si  mozno prvý kontakt s prácou s drevom.

Rezbárstvo – Vyrezávanie drevenej lyžičy

Vyrobiť si svoju vlastnú drevenú lyžicu, je neopísateľné. To, že to zvládne každý, sa môžeš prísť presvedčiť na rezbársky kurz výroby drevenej lyžičky.
Počas kurzu dostaneš všetky potrebné informácie a materiál, aby si si mohol vyrobiť svoju vlastnú drevenú lyžičku.
Popritom dostaneš do rúk cit k drevu a jeho vlastnostiam pri opracovaní. Možno bude tento kurz tvoj začiatok pri ďalšom opracovaní a práci s drevom, ktorého využitie je nekonečné.
Kurz je určený pre úplných začiatočníkov, ale aj zdatnejších majstrov, ktorý túžia po spestrení svojej činnosti pri práci s drevom.
A domov si odnesieš svoju vlastnoručne vyrobenú lyžičku, v ktorej bude vystrúhaná tvoja fantázia a tvorivosť.


So sebou si treba zobrať pohodlné oblečenie a dioptrické okuliare, ak ich používaš. Dĺžka kurzu je max 4hod. a maximálny počet účastníkov je 8osôb.

Pokial ťa láka rezbárstvo, ale nemáš čas, alebo ti nevyhovuje termín kurzov, vyrezať drevenú lyžičku, dokonca celelú dreveneú súpravu,  sa vieš naučiť v pohodlí domova. Stačí si objednať balík na domáce vyrezávanie, kde ti príde domov všetko potrebné, aby si sa v pohodlí domova mohol naučiť vyrezávať

Na kurz sa registruješ  cez mail dodielne@dodielne.sk, kde uvedieš  svoje meno, telefónne číslo, dátum a miesto v ktorom sa kurz uskutoční. Na b.ú.: SK1611000000002936069645 zašlete zálohu 20€ kde do predmetu uveď svoje meno. Celková suma za kurz je 60€. Zvyšná suma kurzovného sa dopláca na mieste. 

Rezbárstvo kurzy 

Tieto rezbárske techniky sa snažím odovzdať na kurzoch po celom Slovensku, ale aj v Čechách v mestách ako sú Bratislava, Nitra, Trnava, Trenčín, Žilina, Martin, Zvolen, Poprad, Košice a mnoho ďalších. Zoznam kurzov na rok 2024

13.4.2024 Bratislava  – výroba drevenej lyžičky Prihlášky na:  v Priestore

15.6.2024 Nitra – výroba drevenej lyžičky. Prihlášky na: mariana.fuleova@kosnr.sk

Individuálny– ak ste menšia skupinka priateľov – kolegov, je možné pre vás zorganizovať individuálny kurz u vás v práci v rámci teambuilgingu, alebo u vás doma ako príjemnú aktivitu s rodinou, alebo priateľmi. Taktiež viete zavítať ku nám do dielni neďaleko B.Štiavnice a užiť si čaro pokojného vidieka.

O mne – Dušan Budinský

Pár rokov do zadu som sa zamiloval do dreva vo všetkých podobách. Či sa jedná o tesárčinu, stolárčinu, rezbárstvo alebo reštaurátorstvo milujem drevo vo všetkých jeho podobách a kombináciách. To ma viedlo k postaveniu si vlastnej dielničky neďaleko B.Štiavnice, kde sa naplno prejavuje tvorivosť. Túto vášeň ponúkam možnosť zažiť aj ostatným a prísť si vytvoriť svoj vlastný kúsok nábytku. Okrem záľuby pre Yogu som si zamiloval aj včelárenie. Tieto male a krásne stvorenia, mi dávajú veľkú inšpiráciu a školu do života. A aby som im bol čo najbližšie, postavil som si Apidomček, ktorý je skonštruovaný v princípe posvätnej geometrie, v tvare šesťuholníka.
O tieto skúsenosti s drevom, včelami, ale aj ako sa žije na dedine na konci sveta, sa rád s vami podelím.

Rezbárske náradie rezbárske dlátka rezbárske nože Rezbarske drevo rezbárske nástroje rezbárstvo
Rezbárske náradie rezbárske dlátka rezbárske nože Rezbarske drevo rezbárske nástroje rezbárstvo
Rezbárske náradie rezbárske dlátka rezbárske nože Rezbarske drevo rezbárske nástroje rezbárstvo