Stodola Počúvadlo

Taký jeden vlastný malý – Veľký príbeh o sne. O netradičnom bývaní, keď sa zo 100 ročnej kamennej stodoly stane priestor na trvalé bývanie. Obrovská  túžba bývania v netradičnom a výnimočnom priestore ma zaviedla do obce Počúvadlo, neďaleko B.Štiavnice. Láska na prvý pohlad, v tom zarastenom pralese medzi dedinským bordelom, že ,,toto dám“ Niečo čo má v sebe lociho dotvoriť jemne s citom a pritom maximálne komfortne. Staré techniky a klasické materiáli kombinované s modernými. Väčšiu časť prác vykonávam samostatne a často krát aj po prvý raz. Ale nejaké tie vedomosti, priatelia na telefón a hlavne obyčajný sedliacky rozum, mi dávajú istotu že tu bude Pohoda 🙂

 

Priebežne pridávam, tak rolujeme nižšie

Od toľkej roboty som nevedel kde začať.  Najprv strecha dole.. No hej, lenže na streche eternit a na likvidáciu potrebujete povolenie z ministerstva živ.prostredia a špecializovanú firmu, ktorá si vypýta 12 – 16€ za m2 krytiny ..OMG..

Trocha čapovania a dlabania a zo starých dubových trámov vznikla vnútorná konštrukcia na ktorej bude zavesené celé nadzemné podlažie.

Obavu som mal však z betónového venca, nakolko stodola, je v miernom svahu, nie moc rovná a zakončenie múrov bolo preplátané hlinou. Ale stodola vydržala 5m3 betónu, na  ktorý by sa dalo položiť ďalších päť podlaží 🙂

 

 

 

Zatiaľ najpríjemnejšia robota, stavba krovu. To drevo proste milujem. Z krovom sa postavil rošt na izoláciu, strešné okná a falcovaný plech. Podbitie  a fasáda z surového neopracovaného červeného smreku, ktorý po čase zošedne.

7 ton špeciálnych sanačných trasových zmesí  na vyplnenie medzier po ručne vyšpárovanej hline. Presne 4 plné mesiace práce.  A to všetko preto aby sa bývalo čo najkomfortnejšie. Aby stavba dýchala, netvorili sa v nej plesne a bola dostatočne tepelne zaizolovaná. Odvetraná a penovým sklom zaizolovaná podlaha, ktorá vyúsťuje do nerezového komína a nerezových výduchou, ktoré pri stodole pôsobia futuristicky 🙂

Myslel som, že zaklopiť a vyhladiť – zarovnať sadrokartón bude brnkačka. Bolo to zatiaľ moje najväčšie prekvapenie a najväčšia morda, ktorú vo výsledku by som ohodnotil priemernou známkou.

Obrovská únava, bolesti celého tela, ale necelé 2roky od kúpy stodoly, 13.11.2021 som sa nasťahoval. Trocha provizórne, ale začal som si uvedomovať, že tá moja túžba po netradičnom bývaní sa začína napĺňať. 

Nakolko sa u mňa prejavuje cit pre záchranu starého a pretváranie na nové – funkčné, tak som dal do pucu starú 40ročnú smaltovú vaňu a 100 ročné dubové odrezky ktoré ostali po rekonštrukcíi a vytvoril si také malé welnes na lofte.

Praktický, malý priestor v ktorom, ale nič nechýba. Taká je kúpelňa. Čo som vedel, tak som schoval do priečky a využil aj starý mäsiarsky stôl.

Dubové kresané dosky, ktoré boly ako podlaha poschodia na stodole, kde sa skladovalo seno. Tak tie skončili, ako nášlapnica na schodoch pod ktorými je praktický úložný priestor.

Aby nič nerušilo, nevytŕčalo, bolo praktické a pekné. Tak som sa snažil vyrobyť si nábytok do Stodoly.

Po troch rokoch sa neborím v blate. Po troch mám rovinu, kde si môžem sadnúť a niekedy aj lahnúť. A to celých 25 m2

Zmiešané pocity radosti a smútku, že po štyroch rokoch driny mám takmer hotovo.

Viem že neni dokonalá, ale nemenil by som na nej nič, lebo tá nedokonalosť ma naučila, že dokonalosť neexistuje. Že všetko na svete je dokonalé, tak ako JE!

Rád sa podelím o svoj priestor.

Viem, že mnohý z vás túzia po niečom podobnom, ale ešte nedozrel čas. Mnohý z vas hladajú inšpiráciu pri prestavbe nicoho podobného a mnohý z vás si chcú užiť len oddych.  Preto som sa rozhodol podeliť o tento priestor na oddych relax a išpiráciu. Tak isto sa s vami rád podelím o svoje skúsenosti, ktoré nielen pri prestavbe ale aj pri tvorení v dielni cibrím.

Pokial túžite si užiť priestor a možno spoznať aj mna, môžete si rezervovať termín na SLOWHOPe alebo mi nápište na dodielne@dodielne.sk